Zirkonyum

Zirkonyum Nedir ?

Diş hekimliği teknolojisi bugün başarılı ve estetik restoratif çözüm olarak hem ön hem de arka bölgelerdeki dişlerde rahatlıkla kullanılabilen ZİRKONYA esaslı materyali önermektedir; mekanik direnci, biyolojik uyumluluğu ve kırılma direnci ile diğer dental materyaller arasından sıyrılmaktadır.

Zirkonya içeren estetik restorasyonların kırılma direnci 900 ile 1400 MPa  arasındadır, bu da klasik yöntemlerle kıyaslandığında olağanüstü bir direnç  sağlamakta ve yapılan restorasyonların sağlamlığını göstermektedir.

Avantajları Nelerdir?

  • Tam seramikler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde tam seramikler tercih edilmelidir.
  • Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko,fotoğraf makinası flaşı vb) ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Tam seramikler ise doğal diş gibi tepki verir ve her türlü ışığı geçirirler.
  • Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Tam seramikler ise mekanik ve kimyasal olarak dişe yapıştırılırlar (Adeziv Simantasyon). Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir. Daha zor düşerler.
  • Alt yapısında metal olmadığı için kuron – diş eti hizasında koyu renk(Mor Renkli) bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.
  • Diş eti çekildiğinde, full porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.

Hangi Durumlarda Uygulanır?

  • Renkleşmiş dişler temizleme yada diş beyazlatma yöntemleri ile ideal renklerine kavuşabiliyorsa
  • Ön bölgedeki çapraşıklıklar da (aşırı çürük ve diş eti hastalıkları yoksa) mutlaka ortodontik tedavi ile düzeltilmeli kesinlikle dişlerde mine ve diğer dokulara zarar verilmeden estetik restorasyonlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca ortodontik tedaviler için yaş sınırı yoktur ve bu tedaviler orta ve ileri yaş grubunda diş rengi braket ve teller ile yapılmaktadır.
  • Ön bölgedeki dişler arası açıklıklar için en ideal çözüm ortodontik tedaviler ile bu boşluğun kapatılması olup asla hasta ısrar etmedikçe dişlerin mine ve dental dokularına zarar verilerek kaplama – porselenler ve laminalar’dan uzak durulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>