Yüz Tasarımı

Yüz Tasarımı Nedir?

2720_1280x8001
Günümüzde estetik herşeyde ön plana çıkmaktadır.Artık herkes sadece diş yaptırmayı değil estetiğide talep etmektedir.Tam bir estetik gülüş tasarımı için dişleri ve yüzü bir bütün olarak düşünmek gerekmektedir.Dişleri eksik olan ya da yanlış konumlanmış bir hastaya istediğiniz yanak ya da dudak dolgusunu yapın tam bir estetik veremezsiniz.Dolayısıyla diş ve yüz estetiği birbirinden ayrılmaz bir bütündür.Avrupa’da özellikle londra’da başlayan bu akım Türkiye’de de gerekli yerini almıştır. Bu konsepte , diş estetiği üzerine çalışan diş klinikleri yüzü bir bütün olarak değerlendirmekte ve tüm tedavilerini uygulamaktadır. Estetik bütünün uyumudur.Tam bir gülüş tasarımı diş estetiği ve yüz estetiğinin uyumlu bir dizaynıdır.

Fizyolojik Yaşlanma Nedir?

fizyolozik_yaslanma

Yaşımız ilerledikçe fizyolojik yaşlanma başlar.Ağız içindeki fizyolojik yaşlanma dişlerdeki aşınma nedeniyle , çene ucu ve burun arasındaki mesafe kısalır, dudak kenarlarında çizgiler oluşur. Burun kenarından aşağıya inen gülme çizgileri belirginleşir.

Yerçekimininde etkisiyle yanaklarımız aşağıya doğru iner. Tüm bu değişim çok yavaş ama gittikçe belirginleşerek devam eder.Yüzde oluşan yatay çizgiler yüze bir estetik ve sevimlilik katarken dikey çizgiler yaşlı görünümü arttırırlar.

Yüzdeki fizyolojik yaşlanmada ise ciltteki kolojen ve yağ dokusu içeriğinin azalması sonucu ciltte sarkmalar, çökmeler ve kırışıklıklar oluşmaya başlar.

Ayrıca cilt altındaki mimik kaslarının sürekli çalışması, güneş ışınlarının yaşlandırıcı etkileri, yerçekimi ve sigara cilt yüzeyindeki kırışıklıkları daha da arttırarak cildin hyaluronik asit üretimi azalır ve sonuç olarak cilt elastikiyetini ve canlılığını kaybederek kırışıklıklar oluşur.

Fizyolojik Yaşlanma Nasıl Tedavi Edilir?

Oral anti aging tip uygulamlarının en önemli hedefi fizyolojik yaşlanma belirtilerinin ortadan kaldırılması,durdurulması,hatta geriletilmesidir.Oral yaşlanma sürecine girmiş,kısmi veya dişsiz hastalarda implant destekli sabit protetik restarasyonlar vasıtasıyla,yaşlanma sürecini durdurmak ve geriletmek mümkündür.Başka bir ifade ile uzun yıllardır kısmi dişsiz olan,bölümlü veya total hareketli protez kullanan bir birey,yıllar önceki tam dişli durumuna geri dönebilmekte ve kısmen kaybetmiş olduğu oral fonksiyonları yeniden kazanabilmektedir.Bu açıdan,oral yaslanmanın durdurulmasını sağlayan,fonksiyonları ve estetiği rehabilitee edebilen combine tedaviler bir oral anti aging uygulaması olarak kabul edilebilir.

Oral yaşlanmayı en iyi implant tedavileriyle sağlayabiliriz.Çünkü diş çekiminden sonra yapılan implantlar kemik kaybını en aza indirerek yüz dokusunun sarkmasını önlerler; ya da çok erken yaşta diş çekimi sonucu oluşan kemik erimesinden dolayı oluşan yüz sarkmasını da hareketli yada sabit protezlerle destekleyerek kırışıklıkların bir kısmını açabiliriz.

Dişlerin aşınması sonucu oluşan fizyolojik yaşlanmayı estetik lamine kaplamalar yada zirkonyum kron tedavileriyle daha güzel ve genç görünüme kavuşturabiliriz. Yüzde oluşan fizyolojik yaşlanmayı ise hyaluronik asitli dolgular botoks,Mesolifting,endopeeling veya biorevitelizasyon ile gençleştirebilir ve bir miktar geciktirebiliriz.

close up clean smile whiteYenilenmiş pırıl pırıl bir gülümsemeyle birlikte onu çerçeveleyen dudak ve yüzde hyoluronik asitli dolgularla desteklenerek tedavi tam sonuca ulaşır. Burada amaç fizyolojik yaşlanmayla kaybedilen dokulardaki kaybı tamamlayıp hastaya en güzel gülüşü sunabilmektir.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte gelişen kırışıklık, istenmeyen çizgilerden kurtulmak ,hyaluronik asit verilerek kolejen dengesini artırıp yüzü biçimlendirmek ve şekillendirmek için yapılan tıbbi yöntemlerin birisi de dolgu maddeleridir.Bu tip uygulamalarda esasen cildin yapısında bulunan, zamanla azalan ve vücut tarafından doğal olarak kabul edilen dolgu maddeleri cilt altına uygulanır. Dolgu maddeleri kırışıklıklar,çukurlar,zamanla hacim azalması görülen noktalara enjekte edilir.Ciltteki kırışıklıklar ya da kaybedilen yapılar yerine konularak cilt daha genç daha diri ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>