Yüz Dolgusu

Yuz(Fasial) Dolgulari nedir? Uygulama alanlari nerelerdir?

Fizyolojik yaslanma sonucunda yerçekimine, fazla güneş ışınına maruz kalan ve nem kaybına uğrayan kollajen ve elastin liflerindeki bozulma ve çökmelerin sonucu olan kırısıklıkların
giderilmesi amacıyla cilt altına uygulanan dolgu maddeleridir.
hyaluronik asit verilerek kolejen dengesini artirip yüzü biçimlendirmek ve şekillendirmek için yapılan tıbbi yöntemlerden birisidir İnsan vücudunda bulunan bir madde olduğundan kolaylıkla kabul edilir. Cilt sağlığı için önemli bir madde olan hyaluranik asitin yer kaplayıcı etkisi çöküntüyü yükselterek kırışıklığı ortadan kaldırdığı gibi cildi de besler. Kişinin ihtiyacının doğru olarak
belirlendiği, doğru yapılmış uygulama sonuçları mükemmeldir.

Kaç Çeşit Yüz Dolgusu Vardır?

Dolgu maddelerini iki ana gruba ayırmak mümkündür. 92106-ch_01_09_central_klinic_mv_main-thumb

  1. Birincisi kişinin kendi dokusu ile yani otojen
    • Yağ enjeksiyonu
     Liposuction ameliyatlarında ,vücuttan alınan yağ,ince iğne kullanılarak yüz bölgesindeki kırışıklık ve çukurları enjekte etme esasına dayanır.Oldukça yaygın olarak kullanılan bu yöntemin olumlu sonuç verebilmesi için uygulayan uzman hekimin tekniği ve tecrübesi
     çok önemlidir.

Yag Enjeksiyonunun Avantajı

   • Yüze verilen yağ ,kişinin kendi dokusu olduğu için alerjik reaksiyon yapmaz
   • işlemden önce test gerekmez.
   • Zamanla birlikte yağ eriyebildiğinden işlem ortalama 6-12 ayda bir tekrarlanmalıdır.
 1. İincisi ise dışardan hazır uygulanan birtakım materyallerdir.
  • Kollajen dolgular
   Kollojen, cildin sıkılığını ve gerginliğini sağlayan temel bir dokudur,yaşın ilerlemesi ile birlikte kollojen miktarı azalır ve ciltte sarkmalar kırışıklıklar meydana gelir.En yaygın olarak kullanılan kollajan enjeksiyonu ,sığır derisinden elde edilen Bovin Kollajen dir, labratuarda işlenerek saflaştırılır ve insanda bulunan kollajene benzer hale getirilir.
   Kollojen Dolgularin Dezavantaji
   Uygulamalarda az da olsa alerjik reaksiyonlar görüldüğünden, işlemden önce 15 er gün ara ile 2 kez alerjik test yapmak gerekir , bu nedenle bu gün artık pek tercih edilen bir dolgu maddesi değildir.
  • Polilaktik asit(PLA)
   Polia laktik asit içeren dolgu maddelerin başında New Fill ilacı gelir,bu madde ,vicryl denilen cerrahi dikiş ipliğinin yapımında kullanılır.
   Vücut tarafından kolay kabul edildiği ve alerjik reaksiyona yol açmadığı için uygulamadan önce test yapmaya gerek kalmaz. New fill kalın çizgiler,derin çukurlar ve yüzün hacmi azaldığı durumlarda uygulanabilir.
   Polilaktik Asit Dolgularin Dezavantajı
   Vücut tarafından geç emildiği için bölgede fibroz doku oluşturarak etkisi 2 yıl surer Bu fibroz doku bazen deri altında bir sertlik şeklinde ele gelebilir.
  • Sentetik dolgular
   maddeler(Artekol,Silikon,implantlar,Goreteks)
   Sentetik özelliklerinden ve olası yan etkileri fazal olduğundan tercih ettiğimiz yöntemler değildir.
  • Hyalüronik asit(en çok tercih edilen dolgu maddeleri)
   Hazır uygulanan dolgu maddelerinden dünyada da en çok kullanılanı ve en güvenilir olanı hyaluronik asit içeren preparatlardır. Dolgu maddesi olarak kullanılan “hyaluronik asit” aslında ciltte bulunan doğal bir maddedir. Hyaluronik asit preparatları hayvansal hammadde içermeyen, stabilize bir asittir. Çeşitli formları mevcuttur Restylane,Perlane,Juvederm,Teosyal en çok kullanılan hyalüronik asit türevleridir.

Hyaluronik Asitli Dolguların Avantajları Nelerdir?

 1. Hyalüronik asit bir polisakkarit yani doğal şekerdir ve insan vücudunda, canlılarda doğal olarak 20152161058484874bulunur.
 2. Bu maddelerin hücre bölünmesi,eklemlerin kayganlığının sağlaması ve cildi gergin tutması gibi çok önemli görevleri vardır.
 3. Hyalüronik asit kendi hacmindenbin kat fazla su tutabilir.
 4. Enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir, bu yüzden çok ideal ve en çok tercih edilen dolgu maddesidir.
 5. Kozmetik ürünlerde bol kullanılır.
 6. Bu dolgularda alerjik reaksiyon görülmez.
 7. Her hangi bir alerjik test kesinlikle gerekmez .
 8. FDA onaylı bir üründür.
 9. Kalıcılığı 6 ay ila 1 yıl arasında değişir.
 10. Uygulama son derece pratik olup tek seansta gerçekleşir sonuçlar son derece yüz güldürücüdür.

Hyaluronik Asitli Dolguların Uygulanımı Nasıldır?

Uygulama cilt içine mikroenjeksiyonlar ile yapılır. Hastada çok az bir rahatsızlık hissi oluşabilir. Son
Zamanlarda Londra da baslayan akimda  dis hekimleri  de dudak dolgusu yapmaya baslamistir.Agiz icinde yapilan dental anestezilerle rahatsizlik hissi sifira indirilmistir. Sonuçlar hemen görülür. Enjeksiyon bölgesinde geçici ödem, kızarıklık olabilir. Birkaç gün içinde geçer. Dolgu maddeleri en çok dudak kalınlaştırma, alın çizgileri, ağız etrafı ve gülme çizgileri, göz etrafındaki kırışıklıkları gidermek amaçlı kullanılır.

Hyaluronik Asitli Dolguların Uygulama Alanları

 • Nazolabial çizgiler(burundan dudak yan taraflarına uzanan çizgiler)
 • Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler(marionette çizgiler)
 • Dudak üstündeki mimik çizgiler(perioral çizgiler)
 • Derin sivilce ve yara izleri
 • Dudak dolgunlaştırma
 • Elmacık kemiği ve yanak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>