Kanal Tedavisi (Endodonti)

endodonti_icKanal Tedavisi Nedir?

Dişin görünen beyaz tabakası (mine) altında yine sert doku olan dentin ve dişe canlılık sağlayan  pulpa (sinir) tabakası bulunmaktadır. Çürük ya da travma nedeniyle enfekte olan dişlerde pulpanın temizlenerek kanalın kök kanal dolgularıyla doldurulması işlemine ‘kanal tedavisi’ denir.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Enfekte dişlerde genellikle soğukta, sıcakta ya da çiğnemede oluşan baskıyla şiddetli ağrı olur.
İleri safhalarda ise herhangi bir uyaran olmaksızın da dişte ağrı görülebilir. Ağrı kesici yeterli gelmeyebilir. Bazen de (ağrı eşiği yüksekse) hasta hiç ağrı hissetmeksizin kontrole geldiğinde radyolojik incelemede teşhis edilir.
Kanal Tedavisi Yapılmazsa ne olabilir?
 1. Pulpa enfeksiyon kaptığında veya öldüğünde, tedavi edilmediği takdirde, dişin kökünde, çene kemiği içinde abse oluşturan irin birikebilir. Abse, dişi çevreleyen kemiği yok ederek ağrıya neden olabilir.
 2. Hekiminizin bilgisi dışında alınan antibiyotikler sorunu sadece kronikleştirerek ileri bir tarihe ertelemektedir. İlerlemiş durumlarda abse daha çok yayılarak yüzde şişliğe neden olmaktadır.
 3. Bu da dişin çekimini gerektirebilir.
 4. Kısa vadede çekim kanal tedavisinden daha kolay ve daha ucuz bir tedavi şeklidir. Ancak oluşacak boşluk neticesinde buraya köprü ya da implant yapılması kanal tedavisinden daha maliyetli olmaktadır. Kendi dişinizi mümkün olduğunca koruyabilmeniz hem sağlığınız açısından hem de maliyet açısından daha avantajlı olacaktır.

Kanal Tadavisini Her Hekim Yapabilir mi?

Kanal tedavisini her hekim yapabilir. Bazı komplike vakalarda tedaviyi endodontistin yapması gerekir. Kanal tedavisi kuron köprülerde mutlaka yapılması gereken bir tedavi şekli değildir. Hekiminizin önerisine göre sadece gerektiğinde yapılmalıdır.
Kanal Tadavisi Nasıl Yapılır? 7063882endodonti2

 • Hastalıklı pulpa çıkarıldıktan sonra (pulpektomi) pulpa boşluğu ve kök kanalları temizlenir, genişletilir ve kanal dolgusu için şekillendirilir.
 • Birden fazla seansa ihtiyaç varsa, seanslar arasında dişi korumak için kuronda açılan deliğe geçici dolgu yapılır.

Kanal tedavisi, duruma göre birden fazla seans gerektirecek çeşitli adımlardan oluşur. Bu adımlar şunlardır:

 • Önce, ön dişin arka tarafında veya azı ya da küçük azı dişlerinin kuronunda bir delik açılır.
 • Daha sonra geçici dolgu çıkarılır ve pulpa boşluğu ve kanal kalıcı olarak doldurulur. Gutta percha (Güta Perka) adı verilen konik uçlu, kuçuk bir malzeme kanalların her birine sokulur ve genellikle simanla (yapışkanla) yerine yapıştırılır. Bazen, yapısal destek için kanalın içine metal veya plastik çubuk konulabilir.
 • Son adımda, doğal görünümünü ve şeklini eski hale getirmek için dişin üzerine kuron kaplanır. Diş kırılmış ise, kuronu yerleştirmeden önce dişi onarmak için post uygulaması gerekebilir.

Kanal Tadavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisine karar verildikten sonra enfeksiyon durumuna göre 2 ya da 3 seans ayırmanız gerekmektedir. İlgili bölgeye lokal anestezi yapıldıktan sonra çürük temizlenir ve pulpa odasına ulaşılır. Buradan kanal eğeleriyle kök kanallarına girilerek dişin sinirleri temizlenir. Bu işlem döner sistemler kullanılarak yapıldığında çok zaman almayan bir işlemdir. Kök kanalları özel aletlerle şekillendirildikten sonra içerisine dezenfektan gönderilerek geçici dolguyla kapatılır ve 7-10 gün süreyle beklenir. 2. seansta kanal dolgu malzemeleriyle kanallar doldurulup daimi dolgusu yapılır. Enfeksiyon söz konusu değilse işlem tek seansta da tamamlanabilir. Eğer dişte aşırı madde kaybı varsa dolgu yeterli gelmez ve dişi kuronlamak gerekebilir.
Kanal Tedavisinin Başarı Oranı Nedir?

İdeal yapılmış kanal tedavilerinde başarı oranı en az %95 tir. Kök kanalları çok darsa kanal şekillendirme sırasında nadiren de olsa kanal aleti kırılarak kanal içinde kalabilir. Kanallar tamamen temizlenmişse ve kanal aleti kök ucundan çıkmamışsa bu şekilde bırakılabilir ya da tedavi yeniden denenebilir. Bazı durumlarda da kök ucu rezeksiyonu ile diş kurtarılmaya çalışılır.

Kanal tedavisi sonrasında kök ucundaki dokularda oluşan ödem nedeniyle 7- 14 güne kadar ağrı görülmesi normaldir. Hekiminiz size ağrı kesici önerecektir. Nadiren antibiyotik kullanımı gerekebilir. Rutin kontrollerinizde dişin röntgeni çekilerek kök ucundaki dokuların durumu gözlenir.

Kanal Tedavisinin Başarısı Nasıl Anlaşılır?

Kanal tedavisinin başarısı veya başarısızlığını kontrol etmek için en çok kullanılan yöntem, tedaviden önce çekilen röntgenlerle yeni çekilen röntgenleri karşılaştırmaktır. Bu karşılaştırma, kemik kaybının devam edip etmediğini ya da kemiğin yeniden şekillenip şekillenmediğini gösterecektir.

Onarılan Diş Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Tedavi edilen ve onarılan diş/dişler, doğru ağız ve diş bakımı ile bir ömür boyu kullanılabilir. Tedavi edilen dişte tekrar çürük oluşabileceğinden dolayı , ileride ortaya çıkabilecek başka problemleri önlemek için ağız bakımı ve düzenli diş hekimi muayenesi gereklidir.

Dişi canlı tutan pulpa artık var olmadığından dolayı, tedavi edilen diş, kırılganlaşarak, kırılmaya karşı daha hassas hale gelir. Kanal tedavisinden sonra dişe kuron veya dolgu uygulanması kararını verirken bu husus önemlidir.

Kanal Tedavisinin Başarısı Nasıl Arttırılır?

 1. Yapılan kanal tedavisinin içine post denilen vidalarla tutuculuğu arttırılabilir. Bunlar metal vida şeklinde olabilir birde son yıllarda fiber teknolojisinin ilerlemesiyle diş hekimliği sektörünede girmiştir. Bunlar diş renginde düz beyaz çubuklardır dişin kökü ile dolgu arasında en iyi bağlantıyı sağlar. Dişe kanal tedavisi yapıldıktan sonra kanal içine yerleştirilen fiber postlarla dolgunun tutuculuğu arttırılır,ömrü uzar.Üstüne yapılan bir kuron ile dişin kırılmasının önüne geçilir
 2. Dişin üstüne kron yapılarak kırılmasının önüne geçilebilir.
 3. Kanal tedavisi ve lazer: Son zamanlarda dental lazerin diş hekimliğine girmesiyle kök ucunda lezyon olan dişler çekilmeden tedavi edilmektedir.Lazerin enerjisiyle yıkama solüsyonları kanalların en son noktalara kadar ulaştırıp sterizasyonu en üst noktada sağlanmaktadır.Kök ucundaki kistlere lazer etkisiyle ulaşıp tedavi edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>