Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı Nedir?

dent6İnsanların gülümsediği anda ilk dikkat çeken organlar yüz bölgesi ve bu bölümü süsleyen dişlerimizdir. Bu anlamda sosyal toplumda yeni tanışmalarda ve toplantılarda ve özellikle kendine saygısı, güveni olan kişilerde ağız diş sağlığı bakımı,diş estetiği çok öne çıkan çarpıcı bir unsurdur. Gülümseme ile birlikte bütünlük teşkil eden estetik dişler kişinin kariyer, özgüven ve ağız sağlığı ile birlikte çevresindeki kişilere saygısını ifade etmekle birlikte cevredede saygı ve hayranlık kazanırlar.
Son yıllarda öne çıkan bir kavram olan estetik diş hekimliği; dişlerin ve ilişkide bulunduğu ağız ve yüz bölgesinin bir bütün olarak değerlendirilip, sağlık ve kozmetik açıdan ele alınmasını ilke edinmektedir.Estetik dis hekimligi bilimsel prensipler ile sanatsal yetenegin hassas bir kombinasyonudur. Burada diş hekiminin bilgi ve tecrübesi kadar, sanatsal görüşü de önemlidir. Doğallığı yakalamak için yüz yapınıza uyumlu formda ve renkte dişler yapılmalıdır. Hiçbir zaman duvar gibi dümdüz ve doğallıktan uzakta bembeyaz dişler estetik olarak kabul edilmez. Buradaki esas nokta, çene ve diş yapınızın elverdiği ölçülerde, sizin de beğeneceğiniz doğal görünümlü dişler elde etmektir. Gülüş tasarımında ele alınabilecek birçok nokta vardır.Dis hekimi ve ekibi bir gulus tasarlarken hastanin karakteri ile ilgili subjektif yargilarini ve yasam tarzini dikkate alip kendi sanatsal yetenkleriyle birlestirir.Her hastaya göre bu kriterler değişmekitedir. Cinsiyet, yaş, meslek, ten ve saç rengi tasarımı etkileyen kriterlerdir.

Gülümsemek sizin için sıkıntıya dönüşüyorsa;

 • Dişleriniz arasında boşluklar varsa,
 • Güldüğünüzde dişetiniz görünüyorsa,
 • Kaza nedeniyle disleriniz kirilmissa,
 • Dişlerinizin sarı renkte görünmesini istemiyorsanız,
 • Dolgu yapilamayacak kadar buyuk olan curuk dislerin tedavisinde,
 • Ön dişlerinizde eski dolgu ya da kopru varsa,
 • Dogustan fazla ya da eksik disleriniz oldugunda,
 • Çapraşık dişlere sahipseniz,
 • Çogu zaman ileriki yaşlarda aşırı diş kayıpları çene kemiği erimeleri, çökmüş gözüken yüz bölgesinin dik yöndeki ilişkisinin alt-üst çenenin boyutu değerlendirilerek dudak ve yanak kaslarının da eski kırışıksız hale döndürülmesini istiyorsaniz,
 • Çocukken kullanilan ilaclardan dolayi dis rengininiz degismisse,
 • Gülerken ellerinizle ağzınızı kapatıyorsaniz,

estetik diş hekimliği beklediğinizin çok üstünde sonuçlar verebilir.

Kaç Tür Gülüş İfadesi Vardır?

  • Çekici Gülüş (Sexy Smile)

gulus_ifadesiDiş etinin ya da kırmızıdan beyaza geçişin daha belirgin olduğu çok açık renkli parlak dişlerle,ön iki kesicinin daha uzun ve dışarı kaydırılıdığı,dudakları dolgunlaştıran,hafif açık bırakarak biraz da davetkar bir tebessümü destekleyen diş dizimidir. Bu kategoride ön dişler yan dişlere göre fark edilebilir derecede uzundurlar. Aslında genç bireylerde durum zaten böyledir, ön keserler ilk süren dişler olduğundan zamanla yıpranırlar ve boyları kısalır. Bu da beraberinde yaşlı bir görünüm getirir. Ön dişlerin bu şekilde dizaynı size genç, dinamik ve çekici bir gülümseme kazandıracaktır. Bu kategori genç yaştaki bireyler için uygundur.

  • Olgun Gülüş (Entellektuel Smile)

gulus_ifadesi2Abartısız, düz ve doğal, biraz görmüş geçirmiş,hafif aşınmış ve yaşını almış diş dizimi. Genelde hayatı hazmetmiş ya da mevki sahibi kisilerin sağlıklı ve bakımlı gözükmek için seçtikleri diş dizimidir. Dişler yatay düz bir çizgi üzerine sıralanmışlardır. Entelektüel gülümseme yüze olgun ve bilgili bir ifade verir. Bu gülümseme yüzün alt kısmını daha çok vurgular. Genç yaşlarda dişler ilk sürdüğünde uzunlukları birbirinden farklıdır. Orta yaşlarda ise dişler eşit boylardadır. Estetik dişhekimliği sayesinde bu dezavantajlı durumu avantaj haline getirebilir ve olgun, bilgili ve entelektüel bir gülüş tasarımı yapabiliriz.

  • Sportif Gülümseme ( Sporty Smile )

Daha hareketli,az daha uzun,uclari daha sivri dislerle,daha beyaz ve yuksek glazurlu dis dizimi.Genelde gulusunu esirgemeyenlere tavsiye ettigim saf,samimi,masum dis dizimi.Entellektüel ve çekici gülüş arasındadır. Orta kesici dişler yan kesicilerden çok az miktarda uzundur. Sportif gülümseme tasarımı, yüzünüze sıra dışı,içten ve sıcak bir ifade kazandırır. Bu gülümseme entellektüel gülümseme kadar ciddi ifadeli değil, çekici gülüş dizaynı kadar da çocuksu ve genç değildir.

Gülüş Tasarımı Kriterleri Nelerdir?

   • Yatay Hizalama

gulus_kriterİdeal bir gülümsemede çoğu zaman, göz bebeklerinden geçen hat ile dişlerin ortasından geçen hat birbirine paraleldir.

   • Simetri

Ön kesici dişlerin şekil ve boyutlarındaki uyumsuzluk kolayca farkedildiği için simetri çok önemlidir. Bu bakımdan yüz hatlarının imkan verdiği ölçüde simetrinin sağlanması gülüşe fazladan bir çekicilik katar.

   • Gülüş Hattı

Ön dişlerin kesici uçlarını birleştirecek şekilde çizilen eğri alt dudağın eğriliği ile aynı olmalıdır. bu çizgilerdeki uyum ne kadar sağlanırsa kiş o oranda genç ve çekici bir gülüşe sahip olacaktır.

   • Diş Eti Hattı

Gülümsediğinizde görünen dişeti hattı, üst dudak çizgisine paralel olmalıdır. Dişeti hattı, tıpkı güzel bir tabloyu çevreleyen çerçeve gibidir. Gülüşünüze anlam katar.

   • Gülüş Genişliği

Estetik bir gülüş için gülümseme hattı içinde arkadaki dişlerinde belli oranlarda görünmesi sağlanmalıdır. Bu sağlanmazsa ağız köşelerindeki karanlık alanlar hoş bir görüntü oluşturmaz.

   • Embraşurlar

Embraşur diye adlandırılan alanlar, dişlerin uçları arasındaki doğal ve üçgenimsi boşluklardır. Estetik ve ideal bir gülüş için, embraşurların boyutları ön dişlerden arka dişlere doğru artmalıdır.

   • Altın Oranlar

gulus_kriter2Görünür bölgedeki üst kesici dişlerin genişlik ve yükseklikleri sırasıyla, yüzün genişlik ve yüksekliğinin 1/16’sı olmalıdır. Ayrıca, doğadaki bir takım geometrik şekiller arasındaki

phi (?=1.618…)

   sayısı olarak bilinen oran vardır. Estetik bir gülümseme için dişler de bu kurala uymalıdır. Örneğin ön keser dişler ile yan keser dişlerin genişlikleri arasındaki oran

(1.618/1=1.618… =phi sayısı)

   , köpek dişleri ile yan keserlerin genişlikleri arasındaki oran da

(0.618/1 = 0.618)

   bu da phi sayısının bire bölümünden elde edilen sonuca ve ya phi sayısından 1 çıkarılınca elde edilecek sayıya eşittir.

  • Diş Oranı

Ön iki dişin genişliklerinin yüksekliklerine oranları yine altın orana uymalıdır, yani 0.618/1 = 0.618 bu da 1 in phi sayısına bölümünden elde edilen sonuca eşittir. Dişin görünür boyu, her zaman genişliğinden büyük olmalıdır.

  • Dişlerdeki Gölgeler

gulus_kriter3Dişlerde tek bir renk hakim değildir. Doğal diş saf beyaz olmaz. dişin rengi ve şeffaflığı bölgelere göre değişir. Bir dişin gövdesini üç bölgede incelersek

  1. Cervical Boyun Bölgesi: En parlak ve beyaz gülüşlerde bile sarımsıdır.
  2. Orta Bölge: Daha az sarımsıdır.
  3. Kesici Kısım: Değişen oranlarda şeffaftır ve gri görünümlüdür.

Gülüş Tasarımı Aşamaları Nelerdir?

  • Ön Değerlendirme Konsultasyonu

İlk randevu tanışma ve konuşma seansıdır. Bu randevude hasta rahat ve sakin bir ortama alınarak, problemleri, ihtiyaçları, beklentileri dinlenir. Hastanın beklentileri önemlidir çünkü gerçeküstü beklentiler hastayı düş kırıklığına uğratır. Bu seansta hastanın psikolojik durumu ve karakter tahlili yapılır. Hasta özellikle konuşturularak diş-çene-yüz ilişkileri değerlendirilir. Bu randevuda ağız içi, dışı ve yüz fotoğrafları alınır. Rahat konumdayken dudak kapanış ve gülümseme fotoğrafları çekilir. Ayrıca alt-üst çene modelleri elde edilir. Dişlerinin renk kaydı alınır. Hastadan panaromik film denilen tüm diş ve çene röntgeni alınır.

  • Tedavi Seçeneği Sunumu

Bu aşamada elde edilen veriler değerlendirilir ve tedavi seçenekleri sunulur. Değişik tedavi seçenekleri ve aşamaları, ücret bilgileri verilir. Hastayla beraber ağız modeli ve fotoğrafları değerlendirilir. Hastanın beklentileri doğrultusunda olabilecek son hali tartışılır. Günümüz teknolojisiyle son hali görüntüleri bilgisayar ekranında gösterilebilir.

  • Tedavi Planı

Bu aşamada hastayla beraber en uygun tedevi planı kesinleştirilir. Aslında her diş doktoru hastasına en uygun tedavi planını sunmak ister. Ancak doktorunuzu kısıtlayan bazı etkenler olabilir (hastaların sosyo-ekonomik düzeyleri, kültürel yapıları…gibi). Bu durumda diş doktoru hastasıyla son durumun tedavi ve estetik düzenleme sonucu nasıl olması gerektiğini anlatır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>