Diş Dolguları

Dolgu Nedir?

Dolgu; dişteki çürüğün temizlenip oluşacak boşluğun uygun bir materyalle doldurulması işlemidir. Dolgu için kullanılan çok çeşitli malzemeler vardır. Önceden sıklıkla amalgam dolgu dediğimiz siyah dolgular kullanılmaktaydı. Ancak günümüzde amalgam dolgular yerini sağlamlık açısından aynı, estetik açıdan daha üstün bir materyal olan kompozitlere bıraktılar.

Dolgu sonrasında 7-10 gün süren soğuk-sıcak, tatlı hassasiyeti görülebilir. Bu genellikle geçici bir durumdur. Eğer bu süre içinde hassasiyette azalma olmuyorsa hekiminize bu durumu bildirmeniz gerekmektedir. Hekiminiz hassasiyet önleyici bir takım yöntemler önerebilir. Bazı durumlarda da dişe kanal tedavisi uygulanır.

Bazen hasta ısırmayla birlikte bir ağrı hisseder. Anestezinin etkisi kaybolunca başlayan ve sürekli devam eden bir ağrı olur. Hekiminiz yüksekliği alıp dolguyu yeniden cilalamak için sizi görmek isteyebilir.

Dolgu ve cila işlemlerinden sonra bile bazen keskin ya da cilalanmamış kenarlar kalabilir. Anestezi nedeniyle bunu hissetmeyebilirsiniz ancak ağız içinde ve dilde yara oluşmaması için buraların düzeltilmesi gerekir.

Kaç Tür Dolgu Vardır?

Diş dolguları 3 türdür.

 1. Amalgam Dolgu
 2. Kompozit Dolgu
 3. Porselen Dolgu

Amalgam Dolgular

Eskiden cok sik kullanilmasina ragmen icerisindeki civa nedeniyle gunumuzde tercih edilmemektedir.

Kompozit Dolgular

Estetik  diş hekimliğinde önemli bir yere sahip olan kompozit dolgular , doğal diş renginde olmaları ve son zamanlarda  içeriklerindeki önemli gelişmelerle sağlamlıklarının arttırılmış olmaları nedeniyle sıklıkla kullanılmaktadırlar. Kompozit dolguların kullanımıyla tek bir seans, gülüşünüz ve yüz ifadenizin değişimi için yeterli olabilmektedir.
Kompozit dolguların kullanım alanları

 • Çürük dişlerin tedavisi,
 • Eski amalgam dolguların değişimi,
 • Diş aralarındaki boşlukların kapatılması(bondıng)
 • Kırık dişlerin restorasyonu,
 • Küçük çapraşıklıkların düzeltilmesi,
 • Lamina kaplama gibi durumlarda kullanılır.

AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

 • bazı durumlarda kompozit dolgu yeterli dayanıklılığı gösteremeyebilir.
 • Aşırı geniş madde kaybı  çürük varlığında  kompozit dolgu yerine porselen dolgular tercih edilmelidir.
 • Kompozit dolgularda zamanla oluşabilecek renk tonu değişiklikleri de porselen dolguya göre bir dezavantajdır.

Porselen dolgular(Porselen inley ya da Onley)

 laboratuarda  hazırlanan üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır. Kompozit dolgulara  göre, uygulandıkları diş ve komşu dişler ile çok daha uyumludur. Dişin  kırık, çürük veya eski dolgulu kısmı uzaklaştırıldıktan sonra kalan sağlam  bölümün ölçüsü alınarak laboratuara yollanır. Laboratuar ortamında, hassas bir  teknoloji ile hazırlanan model, özel IPS makinesine alınarak mükemmel estetik ve fonksiyona sahip  dolgular elde edilir.

AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI:

 • Doku dostu dolgulardır, biyolojik uyumları en yüksek olan malzemelerdir.
 • İleri teknoloji ile üretilirler
 • Porselen dolgu yönteminde ağızdaki sağlıklı diş dokusuna dokunulmaz. Normal dolguda açılan diş kavitesi üzerinde yapılan birkaç değişiklik ile diş porselen dolguya hazır hale getirilebilmektedir
 • Ayrıca bu porselenler dişin sertliğine en yakın ve dişeti ile en uyumlu  malzemelerdir. Sertliği dişin mine dokusuna çok yakın olduğu için diğer  porselenler gibi dişleri aşındırmaz, kompozit dolgular gibi de aşınmaz.
 • Özellikle büyük madde kayıplarında, kompozit dolgu veya kuron(kaplama)  yerine tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>