İmplant

Lazer Destekli İmplant Nedir ?

Lazer destekli implant uygulamasında üç boyutlu tomografilerden yardım alınmaktadır. İmplantların nereye yerleştirileceğine karar verildikten sonra diş eti lazer ile kaldırılır, ardından ise doğrudan çene kemiğine girilerek implant uygulanır. Lazer destekli implant, daha çabuk iyileşme sağlamaktadır. Hasta konforu en üst düzeydedir. İkinci işlemler yapılacaksa eğer herhangi bir engel teşkil etmez. Dikişli operasyonlarda iyileşme bir hafta on gün kadar zaman alır. Lazer desteklide 3 ile 7 gün içerisinde iyileşme sağlanır.

İmplant Nedir?

İmplantlar eksik dişlerin tamamlanması için çene kemiğine yerleştirilen titanyum yapay diş kökleridir. İsveç’li bir bilim adamı olan Prof. Dr. Per İngvar Branemark çağdaş implantolojinin ilk örneklerini, insan ağızlarında, 1960’larda uygulamaya başlamıştır. İmplantlar küçük bir cerrahi girişimle çene kemiğine yerleştirilir. Ortalama 3-6 ay sonra implantın etrafını yoğun ve sağlam bir kemik sararak, sıkı bir şekilde çene kemiği içinde oturmasını sağlar. İmplantlara kron, köprü ve hareketli diş protezleri uygulanarak klasik tedavide karşılaşılan bir çok problem ortadan kaldırılır.

implant-ne-kadar-sure-kullanilir

Niçin Uygulanır ?
 • Diş çekimi sonrasında uzun vadede kemikte erime görülür. Eğer kemik,implantla desteklenmezse ileride kullanılacak protezler için yetersiz olur. Böyle durumlarda genellikle alt çenede tutuculuk protez için sorun olmaktadır.
 • Diş eksikliğinde çenede bir dengesizlik oluşur. Dişler boşluğa uzayarak ya da eğilerek yer değiştirir. Bu da yine yapılacak protez için sorun oluşturur. İmplantlar gerek tek diş eksikliğinde gerekse bölümlü eksikliklerde estetik ve fonksiyon açısından rahatlıkla uygulanabilmektedir.
 • Eksik dişlerin tamamlanması sırasında, sağlıklı dişlere dokunulmamakta ve tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlü olur.
 • Hissettirdiği güven sayesinde diş eksikliğinin olumsuz psikolojik etkilerini de ortadan kaldırmaktadır.
İmplantın Yerleştirilmesi için Uygulana Tedavi Aşamaları Nelerdir ?
 1. Ön Hazırlık : Öncelikle implantı yerleştirecek uzman tarafından durumunuzun implant için elverişli olup olmadığı incelenir. İmplant eksik diş ya da dişlerin yerine konmasında çok rahat bir çözüm olmasına rağmen her hastada uygulanması mümkün değildir. Diş hekimi hastanın medikal ve dental geçmişini değerlendirerek implant açısından uygun olup olmadığına karar verir.
 2. Detaylı İnceleme : İlk incelemenin ardından radyolojik incelemeler de yapılır. Çoğu zaman için yerleştirilecek implant için panoramik ve periapikal röntgen yeterli olur . Bazı durumlarda CT ( computerize tomografi ) çekilmesi gerekebilir . İmplant yerleştirildikten sonra uygulanacak tedavi planlanır.
 3. Diğer Tedaviler :Eğer ağzınızda kendi dişleriniz varsa bu dişler incelenir oncelikle curukler doldurulup dis eti iltihaplari giderilir. Ağız hijyeni sağlanır.
 4. Operasyon-İmplantın Yerleştirilmesi : Bu aşamada titanyum implant vidaları çene kemiği içinde açılan yuvaya yerleştirilir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir . Bir tek operasyon 10 dakika ile bir kaç saat arası sürebilmektedir.
 5. İyileşme Süreci : Bu aşamada implantın çene kemiğine kaynaşması beklenir. İyileşme alt çenede 3, üst çenede 6 ay kadar sürer. Ancak bu süre kemiğin yapısı ve iyileşme potansiyeline bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir.
 6. Üst Yapının Hazırlanması : Titanyum vida çene kemiğine bağlandıktan sonra proteze dayanak olacak parça yerleştirilir. Bu parçaya “abutment” denir. Bu uygulama çok daha kolay ve kısadır. Yerleştirilen implant kök vazifesi görür , ve üz erine yapılan abutment alt yapı vazifesi görür.
 7. İyileşme Süreci : Yaklaşık 1 hafta süren kısa bir iyileşme sürecinin ardından implant tedavisinin üst yapısının yani protezinin yapımına geçilebilir.
 8. Protetik Tedavi- Protezin Yapılması : Yerleştirilen implant vidası ve abutment yapılacak protez için bir alt yapı oluşturur ve protez planlandığı şekilde uygulanır. Böylece eksik dişleriniz tamamlanmış olur ve tedaviniz sona erer.

implant_ic

İmplant Nasıl Uygulanır ?
 1. Diş impantları,genellikle titanyum vida ve parsiyel kurondan oluşmaktadır. Dişsiz çenelerde(hiç dişin olmadığı ağızlarda) dental implantı yerinde tutan titanyum vidaya rehber olması için küçük çaplı bir delik(rehber delik) açılır.
 2. Başlangıç rehber deliği uygun çene bölgesine açıldıktan sonra,implant vidasının yerleştirilmesi için delik yavaşça genişletilir.
 3. İmplant vidasının yerleştirilmesini takiben, osseointegrasyonun oluşması için(implantın kemikleşmesi) ve implant bölgesinin iyileşmesini sağlamak için implantın üzerine koruyucu bir kapak vida yerleştirilir.
 4. Birkaç ay sonra,koruyucu vida çıkartılır ve dental implantın üzerine geçici bir kuron yerleştirilir.Geçici kuron,dişetinin doğal olarak kendini şekillendirebildiği ve etrafında büyüyebildiği bir şablon olarak görev yapar
 5. Geçici kuron,kalıcı kuronla değiştirildiğinde bu işlem tamamlanır.
Çekim Sonrası İmplant Nasıl Uygulanır ?
Son zamanlarda,implantolojide deneyimli dişhekimleri eksik dişlerin tamamlanmasında yeni bir strateji kullanmaya başladı.Bu,yeni çekilen dişlerin yerlerine diş impantlarının yerleştirilmesini içermektedir.Bu yeni strateji impantlarla ilişkin tedavi süresini kısıtlar.Ayrica cekimden 1 ay sonra olusacak olan kemik erimesininde onune gecilmis olur.Buna rağmen,bu tip erken müdahaleye adaylık,çekilen diş bölgesinin anatomik faktörlerine bağlıdır.Örneğin,birçok durumda çekilen diş bölgesi,implanttan daha geniş olduğundan çekimden hemen sonra bölgeye implantın yerleştirilmesini zorlaştırmaktadır.Acik olan bolge kemik tozlari ilavesi ile desteklenip kemik erimesinin onune gecilmis olur.
Sinüs Lifting nedir ? Nasıl uygulanır ?
SİNÜS LİFTİNG(Sinüs yukseltme Operasyonu)
Üst çene kemiğinin (maxilla) sağ ve sol bölümlerinin içersinde sinüs adı verilen boşluklar bulunur. Bu boşlukların ana görevi kafatası kemiklerinin ağırlığını azaltmaktır. Bu boşluklar özellikle diş çekimlerinden sonra hava basıncı etkisi ile hacimsel olarak genişleyebilirler. Uzun süre tedavi edilmemiş ve dişsiz kalmış bölgelerde bu hacimsel genişleme ve kemik hacminde azalma daha fazla görülür. Bu da sinüs altında kalan dişsiz bölgelere implant yapılmasını engelleyebilir.
Hacimsel artış, üst çenelerdeki kemik hacminde azalmaya yol açar.Bu zorluğu aşmak için sinüs boşluklarının kemik veya kemiğe dönüşen malzemeler ile doldurulması tekniği, diğer adları ile sinüs lifting (sınus kaldırma) operasyonları geliştirilmiştir. Sinüs Lifting adı verilen, sinüslerin hacmini azaltıp, kemik hacmini artırmaya yönelik özel bir cerrahi müdahale uygulanmalıdır. Hastanın isteğine göre lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilen bu operasyon ile çene kemiği ile sinüs mukozası arasına kemik partikülleri yerleştirilir ve kemik oluşumu için en az 6 altı ay beklenir. Sinüs lifting operasyonlarında hastanın kendi kemiği (otojen greft) ya da kemiğe dönüşebilen malzemeler (biyomateryaller) kullanılabilmektedirler. Biyomateryaller, sentetik olarak üretilen kalsiyum-fosfat bileşikleri (Hidroksilapatit, Trikalsiyum Fosfat), mercanlardan elde edilenler, cam esaslı olanlar, hayvan (sığır-domuz) veya insan kaynaklı olanlar olmak üzere geniş bir kaynak çeşitliliği gösterirler. Bu malzemelerden hangisinin en iyisi olduğu sorusuna yanıt olarak greftler içersinde insanın kendi dokusunun (otojen greft) her zaman en verimli olan olduğunu söylemek mümkündür. Ancak yapılan çalışmalar operasyon tekniği doğru uygulandığında bütün malzemelerin benzer sonuçlar verdiğini göstermişlerdir. Günümüzde; dünyada, genel yaklaşım sinüs lifting işlemi için gerekli olan greft hacmi her sinüs için yaklaşık 2-3 cm3 olduğundan hastanın vücudunun başka bir bölgesinden kemik almak yerine, sığır kaynaklı deproteinize-mineral greft (proteinden arındırıldığı için hastalık taşıma riski bulunmayan, mineral kısmı ise insan kemiğinin kalsiyum ve fosfattan oluşan mineral komponentine benzeyen) kullanmak yönündedir. Hastanın kendi kemiği ile sentetik greft kaışımı da yaygın olarak kullanılmaktadır.
Sonuç olarak, sinüs lifting işlemi üst çenede, arka bölgede yer alan çiğneme işlemi için en çok kullandığımız küçük azı ve büyük azı dişleri bölgesinde diş eksiklikleri ile birlikte sinüs tabanının sarkık olup, kemik yüksekliğinin 4mm nin altında bulunduğu vakalarda uygulanır. sabit implant-üstü protez yapabilmek için sinüs boşluğunun kemiğe dönüşen malzemelerle doldurulmasını içeren cerrahi bir yöntemdir. Uygulama basit bir cerrahi tekniğe sahiptir. operasyon sonrası dönem hastalar açısından sorunsuz rahat geçirilmektedir. Cerrahi yöntem basit olmakla birlikte oldukça hassas çalışma gerektirmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>