Hareketli Protezlerinizden 1 Günde Kurtulabilirsiniz

Fast&Fixed, dişsiz çeneye hemen implant yerleştirilmesi üzerine kurulmuş kapsamlı bir sistemdir. Aynı gün içerisinde diş çekimine, implant yerleştirilmesine ve immediat dental restorasyon yapılmasına izin vermektedir.

imagesAVANTAJLARI En büyük avantajı anında sabit diş olanağı sunmasıdır. Hasta bir günde damak protezden kurtulmuş olur. Geçici sabit protez bile eski proteze göre ciddi bir konfor sunar. Bu sistemde ikinci cerrahi işleme gerek yoktur. Kalıcı protez aşamasına doğrudan ölçü alınarak başlanabilir. Kalıcı protez yapılıncaya kadar hasta geçici sabit protezlerini kullanabildiği için aynı konforu devam eder. Çok atrofik geniş kemik erimelerinin yaşandığı alt çeneye sahip hastalara sabit protez yapma olanağı sunar. Sinüs sarkmalarının olduğu üst çene arka  bölgelerde sinüs lifting yapmaya gerek kalmadan sinüsten kaçarak sabit diş yapma olanağı sunar. Bu sayede daha travmatik büyük bir cerrahi işlemden hastayı kurtarmış olur. Sistem Çok daha uzun implant yerleştirilmesine  imkan verdiği için daha az implantla sabit diş yapılmış olur. (alt çenede 4 adet, üst çenede 6 adet) Kalıcı protez hibrit şekilde yapılabildiği için pembe diş eti estetiği sağlanabilir.

DEZAVANTAJLARI  Bir çok ara parça ve ayrıntıdan dolayı maliyetli bir sistemdir. Ne kadar dayanıklı bir geçici protez yapılsa da bu protezin zamansız kırılma çatlama gibi problemleri olabilmektedir. Protez kırıldığında sistemin bütünlüğü bozulmuş olur. Anında müdahale edilmesi ve sorunun giderilmesi gerekir. Soruna hemen müdahale edilmez ise  bazı implantlara aşırı yük gelir ve bu implantların kaybına yol açabilir.

Uygulama Bu konsept tümden dişsiz alt veya üst çenelerde veya var olan tüm dişlerin çekilmesi gerektiği ağızlarda uygulanır. Aynı seansta;  – Varsa sallanan veya periodontal açıdan çok sıkıntılı olduğuna karar verilmiş dişler çekilir.  – Sinüs sarkıklığı olan yerlerden veya sinir kanalından kaçarak üst çeneye 6 adet alt çeneye ise 4 adet açılı  implantlar yerleştirilir.  – İmplantların hepsini birbirine parelel hale getirecek açılı fast and fixed abutmentler implantların üzerine vidalanır.  – Ölçü analogları abutmentlerin üzerine yerleştirilip açık ölçü tekniği ile ölçü alınır.  – Ölçü analogları çıkarılır ve dişeti şekillendiriciler abutmentlerin üzerine yerleştirilerek seans sonlandırılır.  – Bu ölçüye göre laboratuarda geçici bir protez hazırlanır ve operasyondan sonraki 24 saat içinde  hasta ağzına sabitlenir.  – Hasta bir gün sonra geçici ama sabit dişlere sahiptir.

DİKKAT NOKTALARI Ağızdaki anatomik durumlar çok iyi değerlendirilmeli ve sinüs boşlukları ve  sinir kanalı gibi uzak durulması gereken noktalardan kaçınılmalıdır. Tomografik görüntüde ölçümler yapılıp iyi planlanmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen komplikasyonla oluşabilir. İmplantlar kemiğe yeterince stabil olarak yerleştirilmelidir. Bu bakımdan cerrahi işlemi yapacak hekim deneyimli ve sisteme hakim olmalıdır. Geçici sabit protez yeterince dayanıklı yapılmalıdır. Aksi halde protez kırılır ve ciddi sıkıntılar oluşur. Hasta çok iyi ağız bakımı yapmalıdır. Özellikle ilk 3-4 aylık dönemde ağız duşuyla protez altı temizlenmelidir. Aksi halde enfeksiyon gelişebilir. Bu sistemde implantlar yapılır yapılmaz implantlara kuvvet gelmeye başladığı için İlk  40-60 güne kadar sert gıdalardan kaçınılmalı ve tamamen yumuşak besinler tercih edilmelidir. Bu yapılmazsa implatlara çok kuvvet gelir ve implant kaybıyla sonuçlanabilir. Protez aşaması: Yerleştirilen implantların üzerine yeterli sure beklendikten sonra uygun kalıcı bir protezin yapılması ve tedavinin bitirilmesi anlamına gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>