Diş Sıkma ve Gıcırdatmadan 10 dakikada Kurtulmak Mümkün

Bruksizm (diş gıcırdatma) genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır. Toplumumuzda sık rastlanır. Genellikle bu alışkanlığa sahip bireyler bundan habersizdireger tedavi edilmezsedahada ilerleyip tempora mandibular eklemde yani alt ceneyi ust ceneye baglayan eklemde rahatsizliklara ve yogun bas agrilarina neden olabilir.

Bruksızm hastaları daha cok kronik baş ve yüz ağrısından şikayet etmektedir. Bu ağrıların büyük bir kısmı çiğneme sistemi dediğimiz çene eklemi, çiğneme kasları ve dişlerden oluşan bölgede meydana gelen dengesizlik ve problemlerden oluşur.baş ağrısını, çiğneme kaslarında spazmı ve eklem ağrısını oluşturan çoğu zaman dişsel problemlerdir. Dişlerin birbiriyle doğru ve uyumlu kapanışı çiğneme sisteminde bütün bir uyum rahatlık sağlar. Dişsel problemler halledildiğinde bu hastaların % 95 inde ilaçsız olarak rahatlama ilk 24 saat içinde başlar. Vücudun en komplike eklemi olan Temporamandibular eklemdeki ( alt çeneyi kafa kemiklerine bağlayan eklem) her hangi bir problem `Temporamandibular eklem sendromu` dediğimiz durumu meydana getirir. . Çene kemikleri, dişlerin kapanışındaki dengesizlikler,asiri dis sikmalar bu bölgedeki sinirler ve çiğneme kaslarındaki problemler bu sendromu yaratır.Bu sendrom baş ağrılarının en önemli sebeplerindendir.

Bu rahatsizlik uc donemce ilerler.

 1. aşama ( başlangıçdonemı:hasta yemek yerken Eklemde hafif bir tıkırtı ile başlar.herhangı bır agrısıkayetı yoktur.zamanla karsıdakı kısılerde bıle bu sesı duyabılırler
 2. aşama(orta donem):hasta sabahkakltıgında yuzunde ve basında ağrılar, yorgunluk ve kulak çınlamalarından sıkayetcıdır. Bu aşamada eklemdeki tıkırtı sesi azalmıştır.
 3. aşama (ileridonem):hastada artık kronik baş ağrılarıgelısmıstır çiğnemede ve hatta ağzı açıp kapamada zorlanma meydana gelir.bazı hastalardacene kıtlenmesıne bile rastlanabılır.
 • Çene ekleminizden (kulağın hemen ön kısmı) hiç ses geldiği oldu mu?
 • Sabahları uyandığınızda şakaklarınızdan başlayan bir ağrı hissettiğiniz oluyor mu?
 • Sabahları uyandığınızda çiğneme kaslarınızda bir kasılma yada ağrı hissettiğiniz oluyor mu?
 • Bir şey çiğnerken ekleminizde ağrı hissettiğiniz oldu mu? Esnerken yada ağzınızı çok geniş açtığınızda bir ağrı veya eklemin kilitlenip ağzınızın kapanmadığı oldu mu?
 • Baş boyun çene bölgenizden herhangi bir darbe aldınız mı yada bu Bölgeyi ilgilendiren bir kaza geçirdiniz mi?
 • Uyurken dişlerinizi gıcırdatıyor musunuz?
 • Gündüz kendinizi dişlerinizi sıkarken yakalıyor musunuz?
 • Ağzınızı yeterince yada hiç açamadığınız oldu mu?

Busoruların en az üc tanesıne evet cevabı verıyorsanız sızde cene sıkma ve ya eklemlerınızde problem baslamıs olabılır.herhangı bır agrı sıkayetınız olmasa bıle dıs hekımınıze basvurmalısınız.cunku erken teshıs ıle daha kolay tedavı olabılırsınız.cunku tedavı edılmeyen bu rahatsızlık uzun vadede gerı donusumu ocok zor olan rahatsızlıga yol acabılır.

Bruksizmin (diş gıcırdatması) oluş nedenleri hakkında çeşitli görüşler vardır.

 • Bazı araştırmacılar buruksizmin dişler arasındaki kapanış ilişkisinin bozulmasından kaynaklandığını, santral sinir sistemindeki bir hastalığın neden olduğunu bazı araştırmacılar da bu iki nedeni de kapsayan çok yönlü bir problem olduğunu ileri sürmektedirler.
 • Duygusal stresler (Herkes stresin bruksizmin nedenleri arasında en önemli faktör olduğu konusunda fikir birliği içerisindedir.
 • Vücudumuzda stres belirtilerini ilk olarak gördüğümüz yer ağız dokularıdır. Stres bruksizmin hem oluş nedeni hem de olayın şiddetini artıran en önemli faktör olarak belirlenmiştir.)
 • Aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahip olmak.
 • Malokluzyon (dişlerin diziliş ve sıralanışındaki bozukluklar)
 • Hatali yapilan dis dolgusu ve kaplamalar
 • Dis eksiklikleri

Bruksizim hastalarinda dis gicirdatma aliskanliklari genellikle psikolajik kokenli sorunlardan kaynaklanir.Hastanin yasadigi gunluk stresler ve kontrol altina alinamayan diger duygulari uykuda dis sikma ve gicirdatma olarak ortaya cikar. Bu sikma sonucu sakak ve yanak bolgesinde kaslarin asiri calismasindan dolayi,hasta sabah kaltiginda kas ve bas agrisiyla uyanir.Daha da ilerlemis vakalarda cene ekleminden sesler gelmeye baslar.Bu safhada da tedavi edilmezse cene de yogun bir agriyla birlikte kitlenmeler baslar.Hasta yemek yiyemecek, agzini acamayacak duruma gelebilir.

Dis gicirdatmanin dislerdeki belirtisi ise asinma olarak karsimiza cikar.Ilk zamanlar hafif olan bu asinma dislerin koklerine yakin catlamalar olarak karsimiza cikar.Hasta bunu soguga ve sicaga karsi hassasiyet olarak algilar.

Bu safhada da tedavi edilmezse asiri cigneme kuvvetinin ortaya cikmasiyladislerin birbirleriyle surtunme sonucu dis yuzeyleri iyice asinip ozellikle on dislerde kisalmalar olup, dislerde catlak ve kiriklar olusabilir.Hatta dislerde sallanmalar ve disi kaybetme riski ortaya cikar.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>