Botoks

Botoks(botox) Nedir ?

Botoks tıpta ve dişhekimliğinde nöromüsküler aktiviteyi belirli süreler bloke ederek çeşitli endikasyonlarda tedavi ya da kozmetik amaçlar ile kullanılan ve Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir.
Nerelerde Uygulanır ?
Botoks günümüzde   medyanın da etkisiyle  sadece kozmetik alanda uygulandığı  düşünülsede aslında tıpta ve diş hekimliğinde kullanıma girmiştir. Özellikle ameliyatlara alternative olarak daha kolay ve komplikasyonsuz olması  ve istenildiği  zaman 6 ay  gibi  bir zaman  diliminde geri  dönüşümünün olması daha  cok  tercih  edilmesine  sebeb olmaktadır.  Bu yüzden  botoks   3  ayrı  katogoride ele alınabilir.

 • Medical Botoks
 • Dental Botoks
 • Kozmetik Botoks
Hangi Durumlarda Botoks Uygulanır ?
BTX aşağıdaki durumlarda kontrendikedir

 • Uygulama alanında enfeksiyon,
 • BTX’a hipersensitivitesi olan allejen bünyeli hastalarda,
 • Hamilelik ve lohusalik,
 • Sistemik kas hastalıkları(myasthenia gravis),
 • Aminoglikozid türü antibiyotikler, tubokurarin tipi myorelaksanlar ve nöromüsküler transmisyon ilaçları kullanan hastalarda,
 • Antikoagulan tedavisindeki kan hastalıklarında,
 • Dismorfobi,
 • Inflamatuar deri hastalıkları.
Botoks Hakkında Bilinen Yanlışlar
 1. Botox yılan zehridir. Botox bakteriden elde edilen sıradan denebilecek bir ilaç. Neredeyse bütün antibiyotikler aynı yöntem ile elde ediliyorlar ve hepsi bakterilerin kendilerini korumak için salgıladıkları maddeler. Yılanlar ile bir alakası yok.
 2. Botox felç yapar. Felç ile bir kasın hareket yeteneğini sonsuza kadar kaybetmesini ifade ediyorsak yanlış. Botox verilen kaslar üç ile altı ay arasında sinirlerden uyarı alamaz ve hareketsiz kalır. Daha sonra hiçbir şey olmamış gibi eski hareketlerine devam ederler.
 3. Botox ifadesiz bir yüz yapar. Botox büyük ölçüde alında uygulanıyor. Buradaki hareketsizlik te sadece kaşlarınızı çatmanıza engel olur ki bu sadece ifadenizi yumuşatır. Karakter rolleri oynayan bir aktör değilseniz ifadenizde ki bu değişiklik kimseyi rahatsız etmez. Sokakta gördüğünüz her ifadesiz insanın botoxlu olduğunu düşünmeyin. Böyle bir botox uygulaması yok. Bazı insanlar sadece somurtuktur.
 4. Botox sadece güzellik amacıyla kullanılan kozmetik bir ilaçtır. Çok yanlış, botox yıllarca felçli hastaların tedavisinde kullanıldı. Estetik amaçlar ile kullanılması çok yeni. Türkiye’de kullanılan ilaç miktarının hala %70’i gerçek hastalara kullanılıyor.
 5. Botox bir dolgu maddesi gibi dudakları yüzü şişiriyor. Botox verilen bir bölge şişmez. Botox dolgu maddesi değil. Dolgu maddeleri ayrı bir gruba giriyorlar.
 6. Botox doğal değil ve sağlığa zararlı. Bilinen hiçbir yan etkisi ve zararı yok. Aspirin ne kadar doğal değilse botoxta o kadar değil. Sigaranın ve içkinin ne kadar zararlı olduğunu düşünürseniz aralarında kıyaslanmayacak bir fark var.
 7. Botox ile kaşlar şeytan gibi kalkıyor. Bu da tamamen ilacı veren kişiye bağlı. Botox kaşları kaldırabilir ama bu kontrollü bir şekilde olur.
botoks_medicalMedical Botoks Gelişimi
 • 1973 yılında oftalmolog Dr.Alan B.Scott,A Tipi botoksu(BTX-A)maymunlarda denenmiş,1980 yılında ise insanda uygulamaya gecerek strabismus(şaşılık)giderme amaçlı kullanılmıştır.Böylelikle BTX ilk uygulamalarını oftalmolojide bulmuş,paralitik strabizm,seconder strabizm,blepharospasm(göz kapağı apraksisi)gibi olgularda olumlu sonuçlar alınmıştır.
 • İleri strabizm vakalarında cerrrahi tedavi öncesi hazırlık amaçlı kullanılmıştır.1982’de oftalmolog Dr.jean Carruthers San Fransisci’ya gelerek Dr.A/Scott’un FDA(Food and Drug Administration,US)için yürüttüğü BTX-A calışmasına katılmış,1982’den itibaren BTX-A preparati Oculinum’u Kanada’da kendi hastaları üzerinde kullanmaya başlamış
 • 1987 ‘de blefarospazm hastalarından birinin lateral kantus çizgilenmeleri bölgesindeki (göz kenarında kaz ayağı çizgileri)düzelmeyi belirtmesiyle BTX’un kozmetik etkisi ortaya çıkarılmıştır
 • Dr.J.Carruthers ve eşi dermatologDr.Alastair Carruthers,Vanouver’da araştırmalarına devam ederek BTX’un estetik uygulama prensiplerini geliştirmişlerdir.
 • 1989 Kasım ayında FDA tarafından gözde strabismus ve blefarospazmin tedavisi için hiperaktive gösteren m.orbicularsis oculi’ye bilateral BTX-A enjeksiyonlarına 12 yaş üzeri hastalar için onay vermiştir.
 • 15 Nisan 2002’de FDA BTX-A’nin glabelladaki kırışıklıkları yumuşattığını geçici olarak onaylamıştır.İkibinli yıllara gelindiğinde BTX’un dermatoloji ve plastic rekonstruktiv cerrahide,yüz kırışıklıklarına karşı başarılı kozmetik kullanımı gösterilmiş,uygulamanın hızla yaygınlaşması İtalya başta olmak üzere estetik alanda noninvaziv cerrahi olmayan tedavileri kapsayan “medical estetik”adlı yeni bir branşın doğmasına yol açmıştır.
Medical Botoksla Tedavi Edilen Hastalıklar
 1. BTX-A’nın spazmodik torticollis(servikal distoni)de kullanımı ilk olarak 1986’da gösterilmiştir ve günümüzdeki tedavi seçenekleri arasına girmiş hastaların%90nında baş pozisyonu bozukluğunda ve ağrıda azalma saptandığı bildirilmiştir.
 2. Boyun kaslarına yapılan enjeksiyonlardan sonra ciddi bozukluğu olanlar haricinde olumlu sonuçlar elde edilmiştir.Hastaların %5-9unda ise:geçici disfaji saptanmıştır.
 3. Ayrıca tık ve tremor gibi bozuklukların tedavisinde de etkili bulunmuştur.
 4. BTX çok çeşitli spastik bozukluklarda kullanılmıştır.Serebral paralizili hastaların yürüme paternlerinde düzelme sağladığı.
 5. multiple skleroziste uyluk adductor kaslarının kas kontraksiyonunu azalttığı’üst ekstremite spastisitesinde hareket derecesini artırdığı bildirilmiştir.
 6. Spasmodik disfoni(larengeal distonilerin)tedavisinde BTX deneysel ve klinik olarak kullanılmış,normal ya da normale yakın ses elde edildiği gösterilmiştir.
 7. Hemifasial spazmlı hastalarda enjeksiyon öncesi beyin MR tetkiklerinin yapılması gerektiği ayrıca bu  distonili hastalara oranla toksin etkinliğinin daha fazla olduğu saptanmıştır.
 8. BTX-A’nin migren’astim’obezite gibi bir çok hastalığa etkisi üzerine araştırmalar devam etmektedir.
 9. Prostat
 10. Migren
 11. Koltuk alti terlemesı
 12. Norolojik hastaliklar
20152161058484874Dental Botoks Nedir ?
Botoks dişhekimliğinde nöromüsküler aktiviteyi belirli süreler bloke ederek çeşitli endikasyonlarda tedavi amaçlar ile kullanılan ve Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir.Çiğneme ve yüz kaslarına uygulanarak hastaların diş sıkmaları engellenebilir.Aynı zamanda da dudak kaslarına uygulanarak hastanın gülüş tasarımı sağlanır.
Dental Botoksla Tedavi Edilen Hastalıklar
 1. Çigneyici kas(m.masseter,m.temporalis,mm.pterygoidei med.et lat.)hipertrofileri ve hiperaktiviteleri,
 2. Bruksizm,
 3. Çene-yüz bölgesi distonileri,
 4. Distonilere bagli TME dislokasyonlari,
 5. Postoperative mimik kas problemlerinin estetik açıdan düzeltilmesi için tek başına veya dolgu malzemeleri(kollajen,hiyalunorik asit,otojen yağ dokusu)ile combine olarak,
 6. Kas spazmlari,
 7. Tikler
 8. Tükürük bezleri ile ilgili malfonksiyonlar(hipersalivasyon,Frey sendromu,
 9. Miyofasiyal ağrı ve diğer agrı kontrollerinde,
 10. Ortognatik cerrahi sonrası m.geniohiyoideusun’un inactive edilmesi,
 11. Yüz felcine bağlı asimetriler
Dental Botoks Uygulama Alanları
   1. ”Kiraz Dudak”(m;depressor labii onferioris)

Alt dudağın dolgun gözükmesi istenilen olgularda dudağı deprese eden kasın (m.depressor labii inferioris)paralizisi hedeflenir.böylece alt dudak daha az kasılıp daha dolgun dudaklara kavuşabilirsiniz.

   1. Mental Kırışıklık”Portakal Kabuğu”(m.mentalist)

Çene ucundaki kırışıklıkları açmayı hedefler özellikle yasin ilerlemesi nedeni özellikle yaşın ilerlemesi nedeniyle çene ucunda portakal kabuğu görüntüsüne benzer kırışıklıklar oluşmaya başlar bunlar botoks enjeksiyonuyla daha gergin ve pürüzsüz bir hal alır.

   1. Periral Bölge ve Nasolabial Kırışıklıklar”Tiryaki Kırışıklıları”Smoker Lines(m.orbicularis oris)

Dudaklar çevresindeki kırşıklıkların m.orbicularis oris’in paralizi ile giderilmesi hedeflenir.Uygulama öncesinde fonksiyon yaptırılarak seniliteye bağlı kırışıklıklar ile ayırıcı tanı konur. Çok sigara içen bireylerde yaşlanmayla birlikte dudağın üst kısmında dikey çizgiler oluşur.Bunlar hiyoloronik asitli dolgular ya da botoksla düzeltilebilir.

  1. ”Mona Lisa” Marrionette Linae(m.dpressor anquli oris)
Normalde insanların %65’I zigomatik kasların kasılması ile Mona Lisa gülüşüne sahiptirler.Bunun olmadığı vakalarda depresör kasın(m.depressör anquli oris)paralizisi ile komissuların yukarı kaldırılıp gülümseme etkisinin güçlendirilmesi hedeflenir. “Yaş ilerledikçe yanaklarımızda boyuna doğru sarkmalar ve dudak kenarlarının aşağı doğru çekilmesi ile daha yaşlı ve daha üzgün bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Yüz ovali bozulmakta ve yüz kare şeklini almaktadır. Boyunda çenenin kenarından başlayıp göğüse doğru inen bantlar oluşur. Bazen daha genç insanlarda da dudak kenarlarının aşağıya doğru sarkması yüze üzgün ifade bir ifade vermektedir. Tüm bunları Botoks ile düzeltilebilir .Böylece daha genç yüzler ve daha güzel boyunlar elde edebilir”
Botoks ile Monalisa gülüşü nasıl sağlanır?
“Yaşlandıkça daha da belirginleşen yüzdeki ifade değişiklikleri, dudak kenarlarımızı aşağıya doğru çeken dudak kenarından çene kenarına doğru uzanan depresör denen kasların aşırı aktivitesinden kaynaklanmaktadır. Bu kasların içine yapılacak olan bir miktar Botoks kasın aktivitesini azaltacak ve dudak kenarlarını yukarı doğru kaldırarak dudağa gülümsüyor ifadesini verecektir. Bu gülümseyise de Monalisa gülüşü adı verilmektedir.”
  1. Botoks ile Nefertiti Boynu nasıl sağlanır?
“Nefertiti boyunun kuğu gibi uzun olması ve çenesinin belirgin olmasıyla ünlüdür. Özellikle boyun ve yanaklardan gögüse doğru inen bantlar, orta yaşlı hanımlarda aynı zamanda yanağı da aşağıya doğru çekerek kişiyi olduğundan daha yaşlı göstermekte ve boynun güzelliğini bozmaktadır. Banda ve çenenin bu kısmına yapılacak olan Botoks enjeksiyonu ile bandın gerginliği azaltılabilir. aşağıya doğru çekilen yanak bölümünü de yukarı doğru çıkarak çene ve boynun daha muntazam görünmesini sağlayabilir. Avrupa ve Amerika’da çok sık tercih edilen bu işleme Nefertiti boynu denilmektedir.”
Bu işlemi herkes yaptırabilir mi?
“Boynu çok kalın ve etli olan fazla sarkması olan kişilerde başarılı olmaz. Boynu ince fazla yaşlı olmayan ve boynunda bant olan kişilerde rahatlıkla uygulanabilir.”
  1. Nasolabial Bölge İndirme” Gülüş tasarımı”Gummy Smile Desing

(m.levator labii superioris alaque nasi,m.depressor septi nasi) Burun-dudak arası bölgeye uygulanır.

Botoks Uygulaması

Kozmetik Botoks Nedir ?

Yüzümüzdeki bizi rahatasız eden kırışıklıklardan ameliyatsız kurtulmanın en kolay yöntemi olan botoks, 10 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanıma girmiştir.
Kozmetik Botoks Nerelerde Uygulanır ?
Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması, üzerini örten deri üzerindeki kıvrımları belirgin hale getirir ve böylece yüzdeki dinamik çizgilenmeler ortaya çıkar. En sık ortaya çıkan dinamik çizgiler, alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın ve göz kenarlarındaki çizgiler kişiye daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı, kızgın bir bakış ifadesi verir. Mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların hareketleri zayıflatılabilir, kas hareketlerindeki azalma, üzerindeki derinin, kas hareketleri ile katlanmasını ve katlanmaya bağlı çizgilenmeyi de azaltır. Bu şekilde yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme sağlanır. Kozmetik ile uğraşan hekimler kırışıklıkların deri altında yer alan kasların kasılması sonucu derinin çekilmesiyle oluştuğunu söylemektedir. Bu kasların gevşemesi sonucunda kırışıklıklar azalır veya tamamiyle ortadan kalkar. Botoks tedavisine en iyi cevap veren kırışıklıklıklar alın çizgileri, göz etrafı kırışıklıkları ve kaşların arasındaki kırışıklıklardır. Botoks ayrıca gülme çizgileri, boyun ve çene kırışıklıklarının tedavisinde de kullanılabilir.
Dental Botoksun Avantajları Nelerdir ?
Cerrahi işlemlerde fasiyal sinirin zedelenmesi,post operatiif hemoraji,ödem,hematom,enfeksiyonlar,skar oluşumu gibi dezavantajlar gözönüne alındığında BTX uygulaması tercih edilecek bir tedavi seçeneği olarak ortaya çıkmaktadır. nin paralizisi ile üst dudağın aşağı sarkarak dişetlerini maskelemesiyle gummy smile’in kompensasyonu hedeflenir.
Kozmetik Botoksla Mimikler Kaybolur mu ?
Bu düşünce son derece yanlış bir anlayıştır. Doğal Botoks uygulamaları ile kaslarınızı Botoksa rağmen oynatabilirsiniz. Dolayısıyla kimse bu durumu fark etmeyecektir. Ancak bazı hastalar hiç kaslarının hareket etmesini istemeyebilir. Bu durumda daha fazla dozlarla enjeksiyon yapılır.
Kozmetik Botoksun Etki Mekanizması Nasıldır ?
Kasların kasılmaları ve hareket etmeleri beyinden gelen sinyaller tarafından kontrol edilir. Botoks, kasların beyinden gelen mesajları almasını engeller. Sonuç olarak kas gevşer ve üzerindeki deri kırışıksız ve düzgün bir görünüm alır.
Kırışıklık Botoksu Nasıl Uygulanır ?
Botoks, çok ince iğnelerle kırışıklığa neden olan kas içerisine enjekte edilir. Tedavi etkilidir, güvenlidir ve yaklaşık 15 dakikalık bir uygulamadır. Botoks uygulamasında hissedilen acı “hafif batma” tarzındadır ve anestezi uygulaması gerektirmez. Ağrıya fazla duyarlı olan kişilerde anestezik krem uygulaması yapılabilir. Tedaviden hemen sonra hastanın günlük aktivitesine dönmesi mümkündür.
Ne kadar Süre ile Botoks Yaptırmalıyım ?
Botoksun etkisi 3 ila 6 ay kadar sürer. Kazayağı bölgesi, çok hareketli olması nedeniyle botoksun etkisinin en erken geçtiği bölgedir. Düzenli aralıklarla botoksun uygulandığı hastalarda etkilerin 6-9 ay kadar sürdüğü gözlenmektedir.
Botoksun Yan Etkileri Var mıdır ?
Botoksun etkileri az olmakla birlikte, genellikle hafif ve geçicidir. Uygulama bölgesinde nadiren hafif morarma olsa da 3-4 gün içerisinde geçer. Çok nadir olgularda botoks uygulaması sonrasında göz kapağında hafif düşme ve ifadede asimetri olabilir. Eğer böyle bir durum olursa yapılacak rötuşlarla bunların önüne geçilmesi mümkün olabilir. Botoks sonrası nadiren bir haftaya kadar sürebilen baş ağrısı da görülebilir.
Botoks Sonuçları Hemen Gözlenir mi ?
Botoksun etkisi 3 gün içerisinde ortaya çıkmaya başlar. Maksimum etkiye ise 7-14 gün içerisinde ulaşılır. Kas hareketsiz hale geldiğinde ve deri düzleşince gevşemiş ve daha genç bir görünüm elde edilir. Kaş arasındaki kırışıklıklar çok derin olduğunda, kırışıklığın tam olarak kaybolması için botoksa ilave olarak dolgu uygulamaları gerekli olabilir.
Botoks (Botox) Tedavisinin Avantajları Nelerdir ?
 • Botoks (Botox) kırışıklıkları cerrahisiz bir şekilde tedavi eder.
 • Botoks (Botox) anestezi gerektirmez.
 • Botoks üstteki deriye zarar vermeden alttaki kası gevşeterek etki eder.
 • Botoks, alındaki yatay çizgileri, kaş arasındaki çizgileri, kaz ayağı çizgileri ve gülme çizgilerini azaltır ya da yok eder.
 • Botoks, dramatik etki yaratır.
 • Botoksun etkileri geri dönüşlüdür.
 • Botoks yapılan bazı hastalarda migrene bağlı başağrıları geçer.
Botoks Uygulaması En Erken Ne zaman Yapılır ?
Botox önleyici bir yöntemdir. Kırışıklık olmaya başladıktan itibaren ki bu ortalama 25 yaşında başlıyor çünkü 25 yaşından itibaren yaşlanma başlıyor. Kırışıklık oluşmaya başladıktan itibaren çünkü dikkat edin kırışıklık ilk önce aktif yani hareketle yüzünüzdeki mimik kasları çalıştığı zaman kırışıklık olur bir müddet sonra hiç çalışmasa bile o kırışıklıklar olduğu yerde sabitlenmiş olur. O hale geldikten sonra botox yaptırsanız bile o tek başına oluşan çizgiyi yok edemeyecektir. O zaman dolgu yapmak, lazer yapmak veya peeling yöntemleri yapmak gerekir. Fakat önceden yani 25 yaşından sonra 30 yaşından sonra kırışıklıklar henüz sabitlenmeden botox uygulamasına başlanırsa kalıcı kırışıklık hiç bir zaman oluşamaz. O nedenle erken dönemde tedaviye başlanması çok daha iyi olacaktır.
Botoks Terleme Tedavisinde Kullanılır mı ?
Botoks, ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim de durdurularak ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri, avuç içleri ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan kişilerin terleyen bölgelerine botox uygulandığında şikayetlerinde düzelme sağlanır.
Koltuk altındaki terleme sorununu ilkbahar aylarında bir kez uygulama yapıldığında bir hafta içinde o bölgedeki terlemeyi tamamen keser ve ortalama 6-8 ay gibi bir rahatlık sağlar.
Bunun yanı sıra el içi ayak terlemelerinde dünyada en etkili yöntem botoxdur. Botoxun tekbir dezavantajı var etkisinin süreli olması ve bir süre sonra etkisini kaybetmesi tekrarının gerekmesidir. Eğer uygulama düzenli olarak yapılırsa ilk yapıldığında 4 ay sürebilir sonra 6 ay ve 8 gibi her uygulamadan sonra etkisi uzayarak devam edecektir.
Ucuz Botokslar Güvenlimidir ?
Botoksla ilgili en önemli konulardan biri özellikle orjinal marka ve dozajlarda kullanılmasıdır. Piyasada çok çeşitli uzakdoğu ve Çin malı Botokslar bulunmaktadır. Hastaların mutlaka çok ucuz ve farklı isimlerden kaçınması gerekir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>